Forumi Universi shqiptar

You are not connected. Please login or register

Sociologë të rëndësishëm

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Sociologë të rëndësishëm prej Mon Mar 29, 2010 1:05 pm

Admin

avatar


Max Weber


Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë


Maximilian Carl Emil Weber (lindi më 21 prill 1864 në Erfurt dhe vdiq më 14 qershor 1920 ne Mynih- Gjermani) ishte një jurist, sociolog dhe ekonomist gjerman. Ai njihet si themelusi i sociologjisë si shkencë në Gjermani.


Jeta

[i]Prindërit e tij ishin Max Weber (Plaku) jurist dhe deputet në Reichstag-un gjerman dhe Helene Weber (e lindur Fallenstein).

Nga viti 1882 deri në vitin 1886 Max Weber studion në Heidelberg, Berlin dhe Getingen për jurisprudencë, ekonomi dhe filozofi-histori ku në vitin 1889 ai mbron me titullin Doktor i Shkencave Juridike (titulli i doktoraturës " Zhvillimi i principit solidar dhe i pasurisë së veçantë të shoqërive ekonomike nga bashkësitë shtëpiake dhe të biznesit në qytetet italiane").

Veprat

* Etika Protestante dhe Shpirti i Kapitalizmit

http://univers.albanianforum.net

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

 
  •  

Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com